Konferencija predstavlja platformu za promoviranje ciljeva održivog razvoja i podizanje svijesti o izuzetno važnoj ulozi preduzeća u njihovom ostvarivanju. Učesnici konferencije će se osvrnuti na globalne teme u kontekstu Bosne i Hercegovine, uključujući, između ostalog, i odgovorno upravljanje resursima i zaštitu okoliša, etično poslovanje, otvaranje kvalitetnih radnih mjesta i njihov uticaj na imidž i konkurentnost preduzeća. Tokom konferencije će se također razgovarati i o pitanjima korporativne društvene odgovornosti, jednakim mogućnostima i rodnoj ravnopravnosti. Cilj konferencije je predstaviti iskustva švedskih i bh. preduzeća koja posluju u skladu s ciljevima održivog razvoja, ostvarujući tako veći rast, uz smanjenje poslovnih rizika.
Bitno je napomenuti da će konferencija biti prilika za preduzeća koja žele da održivi razvoj bude sastavni dio njihovih osnovnih djelatnosti i poslovnih modela iskažu svoju zajedničku predanost i da doprinesu ostvarenju Agende 2030 u Bosni i Hercegovini.
Uvodni govori
Sezin Sinanoglu
Rezidentna koordinatorica UN-a u Bosni i Hercegovini
Mirko Sarovic
Ministar, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine
Johannes Oljelund
Generalni direktor za međunarodnu razvojnu saradnju, Ministarstvo vanjskih poslova Švedske
Glavni govornici
Od 1999. godine Ola je bio na čelu razvoja softvera Trendalyzer kojeg je Google otkupio 2007. godine. U Google-u su Ola i njegov tim uveli grafikon u pokretu (Motion Chart) kao dio Google-ovih proračunskih tabela (Google Spreadsheets). Kao direktor upravljanja proizvodima za javne podatke Google-a, Ola je pomogao ostvarivanje demokratiziranog pristupa javnim statističkim podacima tako što je razvio infrastrukturu neophodnu da bi zvanični statistički podaci postali dio rezultata pretrage na Google-u. Ola i Anna su se vratili u Gapminder 2011. kako bi razvili besplatne nastavne materijale za izgradnju svjetonazora zasnovanog na činjenicama.
Ola je skovao riječ Factfulness koju danas Gapminder promovira kako bi edukaciju na temu održivog razvoja učinio manje ideološkom, a više zasnovanoj na činjenicama. Skupa sa Annom i Hansom, Ola je autor knjige Factfulness, koja je objavljena u aprilu 2018.
Jedan od najistaknutijih stručnjaka u Švedskoj na polju društveno odgovornog poslovanja je Saša Bešlić, rođeni Zeničanin koji je u 21. godini života došao u Švedsku, a 2011. godine proglašen je za najmlađeg lidera svijeta na World Economic Forumu, te je 2013. godine dobio priznanje kraljevsku medalju.
Saša Bešlić ima preko 15 godina iskustva u savjetovanju i radu sa multinacionalnim kompanijama na pitanjima investicija u Africi, Aziji i zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza. Također ima veliko iskustvo u povezivanju rizika sa mogućnostima u okviru ESG (okoliš, društvo, uprava), u izradi komercijalnih strategija za integraciju ovih pitanja u upravljanje kapitalom, finansiranje kompanija i proizvoda.
U finansijskom sektoru Saša je također bio direktor održivih investicija u upravi kapitalom u Banci Nordea, generalni direktor Nordea Funds AB, globalni direktor odgovornog ulaganja i angažmana u Banco/ABN AMRO i konsultant Svjetske banke. bio je član mnogobrojnih odbora i stručnih grupa, kao što je Inicijativa za promoviranje transparentnosti ekstraktivnih grana industrije i predsjedavao je grupom za unapređenje kvaliteta vode u okviru globalnog partnerstva UNEP-a i finansijskog sektora.
Također radi na istraživanju koncepata angažmana zajednice i izučava rudarsku industriju u južnoj Africi, Švedskoj i Australiji. članica je i suosnivačka partnerica Nordijskog centra za korporativnu održivost koji provodi zajednička istraživanja sa fokusom na nordijske zemlje.
Zagovara javno-privatno partnerstvo kod organa vlasti, donatora i drugih. Razvija i pregovara o partnerstvima sa organizacijama koje finansiraju i provode projekte.
Daniel je u kompaniji od 2015. Prethodno je radio u agencijama za održivost u organima vlasti, telekomunikacijskoj i finansijskoj industriji. Daniel je trenutno direktor projekta Tehnologija za dobro čiji je cilj osigurati da do 2030. svi imaju pristup čistoj vodi.
Moderator
Jakov Avram
Posljednjih sedam godina uređuje sedmični magazin Al Jazeera Business i radi kao novinar u Business redakciji Al Jazeere Balkans.
Emina Pazalja
Producent i voditelj Dnevnika i Regionalnih vijesti na N1 Televiziji, ekskluzivnom regionalnom informativnom partneru CNN-a.
Panelisti
Diana Bevanda
voditeljica razvoja ljudskih resursa, UniCredit Bank d.d.
Saša Trivić
pomoćnik direktora, Krajina Klas
Rešad Behlulović
direktor Općeg sektora, Alma Ras
Faris Začina
osnivač i predsjednik, Ministry of Programming
Melika Husić M.
vanredna profesorica na Odsjeku za marketing, Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu
Dragana Mujanović
menadžerica razvoja ljudskih resursa, dm drogerie markt
Vernisa Rejhan
direktorica operacija, Softhouse Balkans
Bojan Bajic
predsjednik, WEFEC
Mirza Bihorac
direktor, PricewaterhouseCoopers
Emir Gusinac
menadžer velikih kupaca, SKF Bosna i Hercegovina
Mira Stanojevic
direktorica nabave i prodaje, Omorika reciklaža
Selma Masnic
menadžerica za investicije i upravljanje okolišem, Prevent Group CEE
Adin Fakic
direktor, Milkos
Mirjana B. Bujanic
rukovoditeljica Službe za javne i regulatorne poslove – poslovna jedinica Adria, Coca-Cola HBC
Salih Teskeredzic
osnivač i produkt dizajner, Gazzda
Almir Bajtarevic
stručni saradnik za ISO standarde i zaštitu okoline, Heidelberg Cement