Skip to main content

Agenda 2030 u BiH

U septembru 2015. godine Bosna i Hercegovina (BiH), zajedno sa 192 države članice Ujedinjenih nacija, obavezala se da će provesti agendu za održivi razvoj – Agendu 2030 -, koja se sastoji od 17 ciljeva održivog razvoja i 169 podciljeva.  Ovaj dokument naglašava sljedeće:

“Agenda 2030 je plan djelovanja za ljude, planetu i prosperitet. Njen cilj je da osnaži univerzalni mir u većoj slobodi. Ovaj plan će provoditi sve zemlje i sve zainteresirane strane, djelujući kroz partnerstvo zasnovano na saradnji. Riješili smo da čovječanstvo oslobodimo tiranije, siromaštva i neimaštine, kao i da oporavimo i zaštitimo našu planetu.”

Ciljevi održivog razvoja su nacrt za postizanje bolje i održivije budućnosti za cijeli svijet. Oni se bave globalnim izazovima s kojima se suočava cijeli svijet, uključujući siromaštvo, nejednakost, klimatske promjene, degradaciju okoliša, prosperitet, mir i pravdu. Agenda 2030 i Ciljevi održivog razvoja zasnovani su na tri ključna principa:

  1. Univerzalnost, koja podrazumijeva obavezu i spremnost svih zemalja da implementiraju Ciljeve, poštujući njihovu unutrašnju organizaciju i nivo razvoja; 
  2. Integracija svih aspekata održivog razvoja, što znači ravnomjerniji ekonomski rast uz zaštitu okoliša i prirodnih resursa, te stvaranje pravednijeg društva i smanjenje nejednakosti; 
  3. Princip „Niko ne smije biti isključen“, kroz koji se teže eliminisati višedimenzionalni uzroci siromaštva i nejednakosti, kao i diskriminacija u svim oblicima. Uvođenje ovog principa u praksu zahtijeva mehanizme za upravljanje i odgovornost na svim nivoima, od lokalnog do međunarodnog, kako bi se osigurala provedba mjera za osiguranje jednakosti. 

Vlade na svim nivoima u BiH prepoznaju potencijal provedbe Agende 2030 kao priliku za unapređenje društvenih, ekonomskih i okolišnih aspekata života u zemlji, te za značajno poboljšanje regionalne saradnje. Stoga su vlade na svim nivoima posvećene zajedničkom postizanju Ciljeva održivog razvoja, u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima i međunarodnim principima i standardima ljudskih prava.

Agenda 2030 je pokretač promjena za BiH na mnogo načina. Trenutak u kojem se potiče njena implementacija i njen univerzalni karakter nude jedinstvenu priliku za holistički pristup razvoju, kao i priliku za vlade na svim nivoima da rade zajedno, uče jedni od drugih i uspostave snažna i otvorena partnerstva.

Održivi razvoj je također u središtu politika Evropske unije (EU) i njenih država članica, a pristupanje BiH EU je jedan od strateških prioriteta BiH. Na osnovu statusa kandidata BiH za pristupanje EU, Evropski savjet je odlučio započeti pregovore o pristupanju sa BiH nakon ispunjavanja potrebnih kriterija za članstvo. Ovi kriteriji su fokusirani na stabilnost institucija, demokratiju, ljudska prava, poštovanje i zaštitu manjina, tržišnu ekonomiju i kapacitet za provođenje obaveza članstva. Agenda 2030 je okvir koji teži postizanju istih rezultata, uzimajući u obzir ekonomske, društvene i ekološke aspekte razvoja.

Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u BiH je u središtu Agende 2030 za Bosnu i Hercegovinu. Okvir odgovara na postojeće i nove izazove definisanjem šireg puta razvoja, kroz koji vlade na svim nivoima i društvo u BiH nastoje doprinijeti postizanju održivog razvoja. Trenutno je i jedini razvojni dokument usvojen na svim nivoima vlasti u BiH.